Všeobecné obchodní podmínky
Směnárna
Směnárna je místo, kde je možné uskutečnit nákup valut nebo deviz1. Obchod probíhá na základě směnného kurzu dané měny, který směnárna publikuje ve svém kurzovním lístku1. Na kurzovním lístku najdete vždy dva kurzy – prodejní kurz a nákupní kurz1.Za prodejní kurz vám tedy směnárna za českou korunu prodává cizí měnu. Za nákupní kurz od vás směnárna nakupuje cizí měnu výměnou za české koruny1. Směnné kurzy si směnárny stanovují samy, liší se od oficiálního kurzu České národní banky1.
Od dubna platí novela zákona o směnárenské činnosti. Nejzásadnější novinkou je nově právo klienta na odstoupení od směnárenského obchodu do tří hodin od jeho provedení2. Směnárník je pak povinen vrátit peníze nebo doplatit rozdíl oproti kurzu vyhlášenému Českou národní bankou pro předchozí den2.
Směnárník je Vám, jako zákazníkovi, povinen vydat doklad o provedení směnárenského obchodu, na kterém musí být uvedeny zejména informace o provozovateli směnárny, o provedené směně včetně údaje o datu a přesném času realizace Vašeho směnárenského obchodu a v neposlední řadě o Vašich právech zákazníka
Kurzovní lístek
Kurzovní lístek je souhrnný přehled kurzů vybraných zahraničních měn nabízených konkrétní bankou nebo jinou finanční institucí. Eviduje cizí měny a jejich vzájemné kurzy. Je denně vydáván Českou národní bankou, od které je přebírají subjekty zabývající se směnou.Kurzovní lístek obvykle obsahuje nabídku pro valuty, tedy hotovost, a devizy, bezhotovostní transakce. Najdeme na něm nákupní a prodejní hodnoty, za které můžeme směnovat z a do dané měny. Rozdíl mezi nimi představuje směnárníkův výnos a tedy cenu směny, která však může být doprovozena i dalším poplatkem
VIP zákazník / VIP kurz
VIP zákazník je ten, který se rozhodl zobchodovat větší množství valut. Pro tyto obchody nabízíme VIP kurzy, které jsou výhodnější oproti standardnímu ceníku. Kdy nastavíme zákazníkovi VIP kurz Vám ochotně zodpoví náš směnárník.
Směnárník
Směnárník je osoba pracující ve směnárenských službách, jehož hlavní náplní práce je směna valut nebo deviz. Směnárny zajišťují směnu jedné měny za druhou, například výměnu českých korun za americké dolary. Směnárníci a směnárnice obvykle pracují na pobočkách a vyřizují požadavky klientů na směnu valut dle stanovených kurzů.Pro výkon této profese není třeba žádné specifické vzdělání, ale jde o práci s vysokou mírou zodpovědnosti. Směnárník musí mít ke své činnosti povolení vydané Českou národní bankou, která vede registr směnárníků. Mezi povinnosti směnárníka patří provozování směnárenské činnosti výlučně v provozovně ohlášené ČNB, uveřejnění kurzovního lístku v provozovně, informování klienta před provedením konkrétního směnárenského obchodu o směnném kurzu a o částce, která mu má být po provedení směnárenského obchodu vyplacena, a vydání dokladu o provedení směnárenského obchodu klientovi. Směnárník také musí absolvovat odborný kurz zaměřený na rozpoznání padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí.
Valuty
Valuty jsou peněžní prostředky v hotovosti. Jedná se o mince a bankovky v cizí měně. Valuty se obvykle směňují v malém množství a je nutné vynaložit nějaké úsilí (například člověk na pokladně, fyzické skladování) k pohodlné práci s nimi. Proto je také dražší než u deviz, které jsou bezhotovostní formou cizí měny. Valuty jsou to, s čím můžete zaplatit na stánku
Devizy
Devizy jsou bezhotovostní forma cizích peněz. Jsou to peněžní prostředky v cizí měně na bankovních účtech a pohledávky znějící na cizí měnu. Mezi devizy řadíme například akcie, cenné papíry, dluhopisy, šeky a směnky. Převažující formou deviz jsou vklady tuzemských bank u zahraničních bank v cizí měně.
Devizy se přepočítávají na tuzemskou měnu obvykle kurzem České národní banky1. Operace s devizami jsou méně nákladné než operace s valutami (hotovostní formou cizí měny), a proto si to banky promítají do lepšího kurzu na devizách v porovnání s kurzem valut.
Devizový trh zajišťuje následující funkce:
Zabezpečení zahraničních měn pro potřeby mezinárodního obchodu, investování, turistiky a dalších mezinárodních aktivit ekonomických subjektů.
Zabezpečení (hedging) se proti kurzovému riziku.
Devizový trh zajišťuje následující funkce:
Zabezpečení zahraničních měn pro potřeby mezinárodního obchodu, investování, turistiky a dalších mezinárodních aktivit ekonomických subjektů.
Zabezpečení (hedging) se proti kurzovému riziku.